Bu Sayıda...

Kadının Bütünsel Sağlığı 

Ülkemiz kadın ve üreme sağlığında ABD, Fransa, İtalya, Kanada, İngiltere, Avustralya gibi gelişmiş ülkelerin yanı sıra Ürdün, Arjantin, İsrail ve Güney Afrika’nın ardından bu alanda dünyanın ilk 10 ülkesi içinde yer alıyor.

 

Ülkemize bu haklı ünü özellikle jinekolojik onkoloji ve tüp bebek uygulamalarındaki başarısı getiriyor. Dünyaca tanınan Türk hekimleri sadece vatandaşlarımıza değil dünyanın her yerinden gelen hastalara ileri tıp uygulamaları ile sağlık dağıtıyor.

 

Ancak biliyoruz ki, kadın ve üreme sağlığı sadece jinekolojik onkoloji ve tüp bebekten oluşmuyor. Kadın sağlığı aslında ergen cinsel sağlığı ile başlıyor ve içinde güvenli cinsel ilişki, aile planlaması, infertilite, kadın hastalıkları, jinekolojik onkoloji ve menopozu da barındırıyor.

 

Kadın sağlığı bunların dışında kadının bedeni ile ilgili tüm kararları kendi hür iradesi ile verebilmeyi de kapsamaktadır. Hatta kadınların sosyal hayata katılımı, eğitim, iş edinme ve eşit kazanç haklarını dahi kadın ruhsal sağlığı içinde ele alıp kadın sağlığı başlığı altında düşünebiliriz. Sonuç itibariyle ülkemiz hastalıkların tedavisinde önemli başarılar elde etmiş olmasına rağmen kadın sağlığı konusunda aslında daha kat edeceği çok yol olduğu da bilinmektedir.

 

Kadın ve üreme sağlığının ülkemizde daha da ileri gidebilmesi sadece nitelikli hekimlerle mümkün olamayacağından bu alanda daha kapsayıcı sağlık politikalarına ve daha entegre çalışan sağlık kuruluşlarına ihtiyaç bulunmaktadır. Ayrıca devletin kadına yönelik ulusal politikalarını da tekrar gözden geçirip kadınlar için daha rahatlatıcı, kolaylaştırıcı ve katılımcı sosyal ortamları garanti etmesi beklenmelidir.