Sağlık Profesyonellerinin Dergisi
20 Ekim 2017

Bağımlılık, psikiyatri, psikoloji ve nöroloji alanındaki tecrübelerine cerrahiyi de katarak Nisan 2017’de İstanbul’da hizmete açılan beyin alanına odaklı genel hastane NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde 10 branşta tedavi yapılıyor. Robotik cerrahiden, anevrizma cerrahisine, parkinson ve epilepsi ameliyatlarına kadar pek çok alanda hizmetin verildiği bildirilen Beyin Hastanesi’nde; biri 1A olmak üzere 2 laminar flow üniteli dijital ameliyathane ve 16 yatak kapasiteli yoğun bakım ünitesi bulunuyor.

Psikiyatri, psikoloji, nöroloji ve bağımlılık alanında hizmet sunan NPİSTANBUL Beyin Hastanesi, beyin alanına odaklı genel hastane imkânları ve KBB, kardiyoloji, çocuk nörolojisi, ortopedi ve travmatoloji gibi ek 10 branş ile çalışmalarını sürdürüyor. Robotik cerrahiden tümör cerrahisine, anevrizma cerrahisinden parkinson ve epilepsiye, beyin, sinir ve omurilik ameliyatlarına kadar pek çok alanda hizmetin verilebileceği NPİSTANBUL Beyin Hastanesi 160 yatak kapasiteli Ümraniye’deki yeni binasında 2017 Nisan ayından bu yana hizmet sunuyor.

Bağımlılık, psikiyatri, psikoloji ve nöroloji alanındaki tecrübelerine cerrahiyi de ekleyerek kendilerini genel hastane konumuna taşıdıklarını ifade eden NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, başta ameliyathane olmak üzere tüm birimleri ileri düzey teknolojiyle tasarladıklarını belirtiyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Bağımlılık, psikiyatri, psikoloji ve nöroloji alanında yaklaşık 20 yılık bir tecrübeyle hizmet sunuyoruz.

 Yolumuza beyin alanına odaklı genel hastane imkânları ve ek 10 branşla devam ediyoruz. Cerrahi ekibimiz ile birlikte artık cerrahi operasyonlar da yapıyoruz.” Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahı Prof. Dr. Kaya Aksoy ise “Beyin ameliyatları, omurga cerrahisi, pediatrik beyin omurilik ve sinir cerrahisi parkinson ve hareket bozuklukları ameliyatları ile periferik sinir cerrahisi başta olmak üzere beyin ve sinir cerrahisi alanında hatasız ameliyatlar yapma hedefi ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diyor.

Prof. Dr. Kaya Aksoy – Prof. Dr. Nevzat Tarhan – Furkan Tarhan

Çocuk ve erişkin psikiyatri servisi

Ayrıca hastanede; Depresyon, stres, travma, manik-depresif bozukluk, şizofreni, sosyal fobi, paranoya, bağımlılık, panik bozukluğu, evlilik sorunları, yeme bozuklukları, kişilik bozuklukları, uyku bozuklukları, cinsel kimlik ve işlev bozuklukları, yaygın anksiyete bozukluğu gibi pek çok alanda da tedavi imkânı sunulduğu bildiriliyor.

Öte yandan, 0-18 yaş arası çocuk ve ergenlerin gelişimsel, ruhsal, bilişsel, akademik ve sosyal alanlardaki zorluklarının tanı ve tedavisi üzerine de çalışan merkezde tedavisi yapılan hastalıklar arasında; Yaygın gelişim bozukluğu, Çocukluk depresyonu, Davranış bozuklukları, Otizm, Özel öğrenme güçlükleri, Okul başarısızlığı, Sınav kaygısı, Çocuklarda tik ve takıntılar, Fonolojik bozukluklar, Kekemelik, Afazi, Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite de yer alıyor.

Yapılan ameliyatlar

NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nin yeni binasında; Beyin cerrahisi, Omurga cerrahisi, Boyun ve bel fıtığı, Skolyoz ameliyatları, Çocuk beyin, Sinir ve omurilik cerrahisi, Tümör, Anevrizma operasyonları, Tremor, distoni, Majör depresyon, OKB, Epilepsi, Tourette Sendromu, Derin beyin stimülasyonu (DBS), Parkinson ve hareket bozuklukları ile nöromodülasyon cerrahilerinin yapılabildiği ifade ediliyor.

Bağımlılık tedavisine bütüncül yaklaşım: NPAMATEM

AMATEM ruhsatına sahip olan NPİSTANBUL Beyin Hastanesi uzman kadrosu ile bağımlılık alanında tedavi hizmeti sunarken hem psikiyatri, psikoloji hem de sosyal hizmetler uzmanının ortak çalışması ile tedavi uygulanıyor. Tedavi kadar koruyucu hizmetler ve rehabilitasyon anlayışının da önemsendiği ifade ediliyor. Tedavi edilen her hastaya ilaç tedavisi, bireysel ve grup terapilerinin yanı sıra aile ve evlilik terapisi de uygulanıyor. Ayrıca, hastanın tedavi takibinde, madde kullanıp kullanmadığını saptamak amacıyla “İleri Toksikoloji Laboratuvarı”nda test yapılıyor. Kronik bir hastalık olarak kabul edilen alkol ve madde bağımlılığında deri altına yerleştirilen implant (çip) tedavisi de uygulanabiliyor. Tedavinin amacı ise, hastanın yaşam boyu maddeden ya da alkolden uzak ve temiz kalması.