Sağlık Profesyonellerinin Dergisi
6 Eylül 2021

Pandeminin Öne Çıkardığı 6 Alan

Covid-19 yaşamımızı sosyal, sağlık ve ekonomik alanlarda çok etkiledi. Hala içinde yaşadığımız pandeminin bize getirdiği zorluklar, önceden tahmin edemediğimiz sorunlar, hareket edebilme kabiliyetimizin azalması, iş yapma biçimimizin değişmesi ile sağlık sektöründe de derin bir çalkantı yarattığı kesin.

Devamı için...
1 Eylül 2021

Sağlık, Dünyaya Örnek Olduğumuz Alanların Başında Geliyor

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Genel Başkanı Dr. Reşat Bahat, pandemi etkisindeki sağlık sektörüyle ilgili yorumlarını, tavsiyelerini ve gelecekle ilgili öngörülerini hospitalmanager’a anlattı.

Devamı için...
28 Haziran 2021

Romatem, Pandemide En Güvenilir Hastanelerden Biri Oldu

Türkiye’nin birçok ilinde fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında hizmet veren Romatem, çalışanlarının korunması ve hastalarının tedavi sürecini başarıyla sürdüren hastanelerden biri. Online Danışma Hattı ile hastalarının ücretsiz hizmet almalarını sağlamaları sayesinde Türkiye’de ilk olan Romatem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Köksal Holoğlu pandemi sürecini ve hedeflerini hospitalmanager’a anlattı.

Devamı için...
15 Haziran 2021

Post-Korona Döneminde Sağlık Turizmi: Yeni Normalde Uluslararası Düzen ve Değişen Dinamikler

2020 yılı hepimiz için oldukça zorlu ve değişimlerle dolu bir süreç oldu. Bu yıl da değişimlere ayak uydurmaya devam ediyoruz. Bu süreçte en çok etkilenenin sağlık sektörü olmasının yanı sıra ‘yeni normal dönemi’nin sektöre pozitif etkileri de oldu. 2021 post-korona dönemini ve sağlık sektörü açısından değişimlerini WhereToCure Kurucu Genel Müdürü Arzu Özsoy, hospitalmanager için anlattı.

Devamı için...
9 Haziran 2021

Pandemiye Rağmen 25. Yıl Gururu

Zorlu bir döneme girdiğimiz 2020 yılında bir yandan 25. yılını kutlarken bir yandan da pandemi sürecini profesyonel bir şekilde yürütmeyi başaran ACENDIS, hedefledikleri tüm projeleri tamamlamanın haklı gururunu yaşıyor. Yeni projeleri için ek önlemler alarak çalışmalarına devam ettiklerini belirten ACENDIS kurucusu ve CEO’su Hasan Şahin, bu süreçte neler yaptıklarını hospitalmanager’a anlattı.

Devamı için...
4 Haziran 2021

Covid-19 ve Değişen Dinamikler

Dr. SEMRA BAYSAN – Sağlık Organizasyonları Yönetimi Uzmanı / Dr. Öğretim Üyesi

2020, fırtınalı ve yoğun sisli denizlerde, belirsizlik içinde dalgalarla mücadele ettiğimiz bir yıl oldu. Önce Covid-19 pandemisi şoku yaşandı, nedir, nereden çıktı diye anlamaya çalışıldı, bitti mi, ne zaman bitecek, hangi aşı daha iyi diye tartışıldı. Toplumlar çok derinden etkilendi. Ekonomik, siyasal ve sosyal krizlerle yüz yüze gelindi.

Devamı için...
2 Haziran 2021

Sağlık Sektörü Covid-19’dan Nasıl Etkilendi?

Covid-19 pandemisi, sağlık yöneticileri ve sağlık çalışanları adına oldukça zorlu geçiyor. Yaşadıkları zorlukların yanı sıra değişen pratiklere yeni çözümler ve programlar yaratarak süreci başarıyla yöneten sağlık sektörü çalışanları, gerçek anlamda attıkları her adımda ‘’kahraman’’ olmayı hak ettiler. Bu dönemde sağlık sektöründe yaşanılanları ve önümüzdeki yıllar için öngörülerini Özel Çankaya Hastanesi Genel Müdürü ve Ankara Sağlık Kuruluşları Derneği (ASKD) Yönetim Kurulu Başkanı, Dr. Öğretim Üyesi Cemil Deniz Yorgancılar hospitalmanager için yorumladı.

Devamı için...
19 Şubat 2021

Koronavirüs Salgınının Etik Boyutu: Küresel Salgında Ayrımcılık Yapmayan Ama Her Tür Ayrımcılığı Su Yüzüne Çıkaran Virüs

Prof. Dr. NESRİN ÇOBANOĞLU (MD,PhD) – Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanı

Tüm gezegeni etkileyen salgınlar insanlık tarihi boyunca, önemli izler bırakmıştır. Dünyamız Covid-19 pandemisi ile zor zamanlar geçirmektedir. Yeni tip bir coronavirüs hastalığı olan Covid-19 pandemisi, çok hızlı bulaşan ve ölümcül olabilen virütik bir hastalıktır. Toplumda yayılma hızı alınan önlemlerle yavaşlatılamadığında, hasta sayısının hızla artarak elimizdeki sağlık kapasitesinin üzerine çıktığı ülkelerde, hekimler tıp etiği açısından zor kararlar almak zorunda kalmaktadır.

Devamı için...
17 Şubat 2021

Pandemide Politika ve Liderlik

Prof. Dr. MİTHAT KIYAK – Okan Üniversitesi Rektör Yardımcısı

Salgınlarda bilimsel yöntemlerle çalışmak gerekir. Bu dönemlerde salgın yönetiminde izlenecek politika ve liderlik hayati önem arz eder. Verilecek kararlar binlerce insanının yaşamını kurtarabilir. Olağan dönemlerde iyi bir yönetim, politika ve liderlik sorunu varsa, olağanüstü durumlarda sorun çok daha fazla büyüyecektir.

Devamı için...
14 Şubat 2021

Sağlık Davranışı Müdahalelerinde Toplum ve Birey Bilinci

Prof. Dr. ZUHAL BALTAŞ – Halk Sağlığı Uzmanı / Psikolog

2020’de karşı karşıya olduğumuz Covid-19 pandemisi nedeniyle birey, aile ve toplum düşünemeyeceği bir hayati riski derinden yaşıyor. Psikolojik, bedensel, sosyal ve ekonomik kriz herkesin kapısının önünde, belki de evinin içinde. Bu günler geride kaldığında, eğer yaşamımızı sürdürebilirsek, zorlayıcı deneyimler yaşamış farklı insanlar olacağız.

Devamı için...
12 Şubat 2021

Covid-19 Pandemisinden Alınan Dersler

Prof. Dr. İ. CEM SUNGUR – İç Hastalıkları Uzmanı / Nefrolog, Acıbadem Maslak Hastanesi

Prof. Dr. İ. METİN ÇAKMAKÇI – Genel Cerrahi Uzmanı, Anadolu Sağlık Merkezi

2019 yılbaşı tatiline yaklaşan ve gelecek yıla ümitle bakan insanlara, “gelecek yıl için beklentileriniz için nelerdir?” diye bir soru yöneltilseydi herhalde covid-19 salgını dışındaki her türlü olasılık dile getirilecekti. Oysa 2020 yılı başladığında çok değil dört ay, içinde dünya üzerindeki milyarlarca insan kendilerini çok farklı bir dünya düzeni içinde buldular. Bu dinamik süreç devam ettikçe, yaşantılarımız bizim irademiz dışında şekillenmeye devam ediyor.

Devamı için...
4 Kasım 2019

Kemik İliği (Kök Hücre, Stem Cell) Nakli

Prof. Dr. SÜLEYMAN L. DİNÇER – HEMATOLOJİ UZMANLIK DERNEĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Hiroşima ve Nagazaki’de radyasyona maruz kalan hastalarda görülen hematolojik etkiler, kemik iliği nakli ve kök hücre hakkındaki araştırmaları stimüle etmiştir. 1950’ler ve 1960’lar boyunca bilim adamları, kanın yeniden yapılması kemik iliği hücrelerinin damar yolu ile verilmesi yoluyla tamamıyla yeniden oluşturabileceklerini bulmuştu.

Devamı için...
1 2 3 11