Sağlık Profesyonellerinin Dergisi
18 Ekim 2017

Gentek Medikal, dünyada geliştirilen ileri teknolojik ve uygulamaların Avrupa standartlarındaki hizmet anlayışı ile ve aynı zamanda Türkiye’de de eş zamanlı kullanılması amacıyla 35 yılı aşkın süredir sağlık profesyonellerine hizmet veriyor. “Bir ameliyathanede bulunması gereken her şey” sloganıyla ameliyathanelerde ortaya çıkabilecek tüm ihtiyaçlarına çözümler ürettiğini bildiren Gentek ilerleyen günlerde 4K görüntü kaliteli ve ultra yüksek çözünürlüklü sistemini tanıtmaya hazırlanıyor.

Ameliyathane sistemleri, sahip olduğu üstün teknik özellikleri ile nitelikli cerrahi girişimler yapılmasına sağladığı katkının yanı sıra; hasta, hekim ve personelin konforu ve güvenliğinde de önemli rol oynuyor. Günümüzde standart görüntü kalitesine sahip cihazların yerini, yüksek çözünürlükte görüntü kalitesi sunan cihazlar alıyor.

Dünyada geliştirilen ileri teknoloji ve uygulamaların Avrupa standartlarında hizmet anlayışı ile ülkemizde de eş zamanlı olarak kullanılması amacıyla 35 yılı aşkın süredir sağlık profesyonellerine hizmet verdiklerini ifade eden Gentek Medikal Genel Müdürü Z. Lale Özpekel Besevli, “İleri teknoloji ile üretilen görüntüleme sistemleri konusunda ameliyathanelerde ‘anahtar teslim’ çözümler sunuyoruz. Ayrıca uzun yılların verdiği tecrübeleri bir araya getirerek Gentek Medikal olarak, Karl Storz, Storz Medical AG, Medartis AG, Trumpf GmbH & Co. KG, Eswell, Medik Hospital Design GMBH, Cook Medical ve Lasser Needle firmalarının Türkiye temsilciliğini yürütüyoruz” bilgisini veriyor.

Z. Lale Özpekel Besevli Gentek’in temsilciliğini üstlenmiş olduğu sistem çözümlerinin özellikleri hakkındaysa şu bilgileri veriyor: “Karl Storz olarak ameliyathane odalarına temel olarak endoskopik görüntüleme sistemleri çözümleri üzerine çalışmaktayız. Temel görüntüleme sistemi; gelişen teknoloji ile birlikte standart görüntü kalitelerinden, üst düzey görüntü kalitelerine uzanan bir ürün yelpazesi içermektedir. Görüntüleme sistemi temel olarak görüntüyü görmemize olanak sağlayan bir monitör, bu görüntünün alınmasını sağlayan bir kamera kafası, kamera kafasından alınan görüntülerin monitöre aktarılmasını sağlayan bir kamera kontrol ünitesi ve görüntü oluşması için gereken soğuk ışık kaynağından oluşmaktadır. Kamera kafalarına bağlanan teleskoplar ve soğuk ışık kaynağından alınan ışığı teleskopa iletmek için gereken fiber optik ışık kabloları ile görüntüleme sistemini oluşturmaktayız.”

3 boyut özelliği ile daha konforlu bir cerrahi

Gentek’in sunduğu sistem çözümlerinin fonksiyonları hakkında da bilgi veren Genel Müdür Z. Lale Özpekel Besevli “Gentek’in ürün grubunda yer alan yüksek çözünürlüklü, görüntü kalitesi yüksek cihazlar ve 3 boyutlu görüntüleme sistemleri ile operasyonu yapacak cerrah ve ekibinin 3 boyut gözlüğü kullanarak derinlik hissi alması sağlanıyor ve böylece operasyonun hem cerrahi hem de hasta açısından daha konforlu hale gelmesi mümkün olabiliyor” diyor ve diğer işlevlerinden ise şöyle bahsediyor: “Bu 3 boyutlu çözümlerin yanı sıra doku perfüzyon sistemi uyumlu cihazlar ile floresan boyalı bir madde kullanılarak; beyaz ışık altında görülemeyen değişimler, cihazlarda yer alan özel bir filtre ile kızılötesi renk spekturumunda görüntülenebiliyor.”

Dayanıklı, modüler cam duvarlarla kaplı ameliyathane

Aynı cerrahi girişim sırasında farklı ürün gruplarının teknolojilerini birleştirerek, cerrahi girişimin kalitesini artırmak adına ortak paydada buluşulmasının önemi ve gerekliliğini de vurgulayan Lale Özpekel Besevli “bunlar günümüz entegrasyon teknolojisi ile mümkün olabiliyor” diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor: “Temsilciliğini yürütmekte olduğumuz firmaların ürün bazlı çözümlerine ek olarak entegre ameliyathane sistemi çözümleri sayesinde Gentek, tüm endoskopik ve çevresel cihazların tek merkezden kontrolü, ameliyathane içerisindeki görüntülerin tüm monitörlerde görüntülenmesi, konferans salonları ile doktor odalarından izlenerek kayıt altına alınmasını mümkün kılıyor. Öte yandan, kalitenin ön planda tutularak teknolojik kullanım ömrünün uzatıldığı sistemler sayesinde verimliliğin arttığı, modülarite konsepti ile yatırım/kullanım maliyetlerinin düşürüldüğü sistemler ile sağladığı teknolojinin yanı sıra ekonomi de yaratıyor.”

Hastane planlama ve tasarımı Avrupa’da ayrı bir iş kolu

Avrupa’da ayrı bir iş kolu olarak sunulan hastane planlama ve tasarımı ile uygun sistemlerin sunulması hizmetini her projesinde uygulamaya aldıklarını bildiren Lale Özpekel Besevli, “Ameliyathane planlama ve tasarımı ile birlikte, modüler ameliyathane çözümlerini de sunan Gentek, sunduğu çözümler sayesinde, dayanıklı, en yüksek sterilizasyon koşullarına sahip modüler cam duvarlarla kaplı ameliyathaneler kurabiliyor” açıklamasında bulunuyor.

Bir ameliyathanede olması gereken her şey…

Ameliyathane çözümlerimizi anahtar teslim olarak adlandırabiliriz. Sistemlerin tanıtımı ile başlayan süreç, teslimatın yapılması ile devam eder. Bir ameliyathanenin projelendirilmesi, tasarımı, inşaatı, ilgili ameliyathanede kullanılacak uygun sistemin seçimi, ve nihayetinde ameliyathanenin teslimi ve sonrasında kaliteli servis hizmetleri ile kullanıcılara destek olan deneyimli bir ekibe sahibiz.

Gentek Genel Müdürü Z. Lale Özpekel Besevli, eğitimli ve deneyimli bir ekip ile sahip olduğu ürün grupları ve bünyesine kattığı tamamlayıcı yeni ürünler ile “bir ameliyathanede bulunması gereken her şey” sloganıyla çalışmalarını sürdürdüklerini ifade ederken son olarak ilerleyen günlerde tanıtmaya hazırlandığı çözümleri hakkındaysa şunları söylüyor: “Ameliyathanelerde ortaya çıkabilecek ihtiyaçlara kaliteli, yüksek verimlilikte ve uzun süreli çözümler sunmak için durmaksızın çalışıyoruz. Bu çalışma sonucunda da önümüzdeki günlerde 4K görüntü kaliteli, ultra yüksek çözünürlük sistemimizi tanıtmaya hazırlanıyoruz.”