Sağlık Profesyonellerinin Dergisi
25 Mayıs 2017

E-sağlık, diyabet teknolojisi ve kendi kendine tedavi desteği alanlarına odaklı kapsamlı ve bireyselleştirilmiş bakım sağlama yönünde çalışmaları olan Diabeter’in Avrupa Değer Bazlı Sağlık Hizmeti Merkezi’nin teşvik ödülü olan 2017 yılı “Değer Bazlı Sağlık Hizmeti Ödülü”nü kazandığı bildirildi.

2006’da kurulan, çocuklarda ve genç yetişkinlerdeki tip 1 diyabetin tedavisinde uzmanlaşan bir klinik ağı olan Diabeter’in izlediği hasta değerine yönelik yaklaşımın tanınması olan VBHC (Value- Based Healthcare / Değer Bazlı Sağlık Hizmeti) Ödülü, Değer Bazlı Sağlık Hizmeti’nin kurucusu olan Harvard Profesörü Michael Porter tarafından verildi.

Yalnız Hollanda pazarına odaklanmıyoruz

Diabeter 2017 VBHC Ödülü’nü yüksek hasta angajmanı, Profesör Porter’in Değer Ajandası’nın tüm yönlerinde mükemmel klinik sonuçlar ve güçlü bir ilerleme örneği oluşturması nedeniyle aldığı bildirildi.

Yalnızca Hollanda pazarına odaklanmakla kalmayan Diabeter bu modeli hakkında Diabeter’in Kurucu Ortağo ve Direktörü Dr. Aanstoot şu açıklamalarda bulundu:

“Bu, mükemmel klinik sonuçlar ile kabul edilebilir maliyetler, yenilikçi hasta dostu süreçler ve yüksek kaliteli entegre sağlık hizmetleri arasında bağlantı kurduğumuz gerçeğinin tanınmasıdır. Bu ödül ile motivasyonu iyice artan Diabeter ekibi daha da güçlenmiştir ve oluşan itici güç ile hastalarımız için daha yoğun şekilde çalışacaktır.”

Medtronic, Diabeter Klinikleri’ni bünyesine kattı

Nisan 2015’te, Medtronic Diabeter kliniklerini devraldı. Diabeter bünyesindeki klinik kararı tam bağımsız duruma getiren Medtronic Hollanda’da ve dünya genelinde diyabetli hastalar için değer bazlı sağlık hizmetlerinin ve entegre bakım modellerinin daha ilerletilmesine katkıda bulunduğu bildiriliyor.

Hollanda’da kurulan, çocuklarda ve gençlerdeki tip 1 diyabetin tedavisinde uzmanlaşmış bağımsız klinikler zinciri olan Diabeter’de halen 2 bini aşkın hasta, Rotterdam, Deventer, Veldhoven, Groningen ve Schiphol Havalimanı’ndaki beş Diabeter lokasyonunda tedavi görüyor.