Sağlık Profesyonellerinin Dergisi
26 Aralık 2017

PTMS tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen, Türkiye’nin ilk ve tek Dijital Sağlık Zirvesi 21 Aralık tarihinde Uniq İstanbul’da gerçekleşti. Büyük katılımın sağlandığı zirvede, 29 değerli konuşmacı yer aldı. Zirvede, dijital teknolojilerin, sağlık kanallarına entegrasyonuna ilişkin bilgi ve deneyimler paylaşıldı.

Zirve, Dijital Sağlık Zirvesi Organizatörü Dr. Kıvılcım Kayabalı’nın açılış konuşması ve ardından Eczacıbaşı Holding Sağlık Grup Başkanı Elif Çelik’in sunumu ile açıldı.

Dijital Cihazların Gelişmesi “Mekansız Sağlık Hizmetleri”nin Gelişimini Hızlandırıyor

Elif Çelik “Sürdürülebilir Sağlık İçin Dijital Stratejiye Değil, Dijital Çağ İçin İş Stratejisine İhtiyacımız Var” başlıklı sunumunda “25 senedir ilaç ve sağlık sektöründe bulunduğunu, son 5 yıldır da özellikle dijital sağlık ve sağlığın dönüşümü konularında çalıştığına değindi. Çelik “Teknoloji nereye giderse gitsin, teknolojiyi insanların nasıl kullandığının ve insanın yaratıcılığını, vicdanını, duygularını işin içine katmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.” ifadesini kullandı. Çelik, gelişen süreçte sağlık harcamalarının da arttığını belirterek, “İnsan hayatına bir süreç olarak bakarsak, sağlıklı evresinin uzatılması sağlık endüstrilerinde çalışan herkesin önceliği. Dijital sağlık, buna eşlik eden ve sağlıklı yaşamı destekleyebilecek en önemli unsur. Artık her hareketimizi, hatta duygularımızı çok hızlıca ölçebiliyoruz, veriye dönüştürebiliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. Elif Çelik, dijital cihazların gelişmesiyle “mekansız sağlık hizmetleri”nin de gelişmeye başladığını sözlerine ekledi.

“İlacı Bulmak Önemli, Onu Hastaya Canlı Olarak Götürebilmek de Bir O Kadar Önemli”

Zirveye konuşmacı olarak katılan Amgen Türkiye Genel Müdürü Güldem Berkman, “Biyoteknolojide son gelişmeler” başlıklı sunumunda; 2000 yılının biyoteknolojide dönüm noktası olduğunu aktararak, “Çünkü insanın genom haritası çıktı. Şimdi genler taranıyor. Gen haritasında 40 bin yıllık geçmişiniz, genlerinizdeki sapmalarla hastalık riskleriniz belirleniyor. Bu risklere göre de yaşam biçiminizi düzenleyebiliyorsunuz.” şeklinde konuştu. Sağlıkta dijitalleşmenin dününü, bugününü ve yarınını ele alan Çelik; “İlacı bulmak önemli, onu hastaya canlı olarak götürebilmek de bir o kadar önemli” açıklamalarında bulundu.

“Amacımız Teknoloji ve Veriyi Kullanarak İnsan hayatını Kolaylaştırmak”

Philips Türkiye CEO’su Haluk Karabatak, “Sınır Tanımayan Sağlık Çözümleri: Sağlığın Geleceği” başlıklı konuşmasında; Dijital teknolojilerin tıbbı desteklemesine ve akıllı telefon ve tabletlerdeki sağlık uygulamalarının da bu anlamdaki katkılarına değindi.

Teknoloji ve yazılım firmaları, ilaç sektörü, hasta örgütleri, üniversiteler, mobil operatörler, sağlık kurumları gibi farklı alanlardan katılımcıların yer aldığı zirvede, teknolojinin sağlık ile entegrasyonu konuları ele alındı.

“İlaç Sektöründe Dijital Başarı Hikayeleri” paneli, Idecon & idea congress Kurucusu ve Direktörü Yaprak Yapsan moderatörlüğünde gerçekleşti. Panele, Bayer Pazarlama Müdürü Pelin İçil, GSK Türkiye İletişim ve Hasta İlişkileri Depertman Lideri İrte Alptekin ve Sanofi Dijital ve Çoklu Kanal Pazarlama Müdürü Serli Çubukçu panelist olarak katılım sağladılar.

“Sürdürülebilir Sağlık Politikaları ve Hastanelerde Dijitalleşme” panelinde, Sağlık Yöneticisi Cerrahı Prof. Dr. Melih Bulut panelist ve Idecon & Idea Congress Kurumsal İletişim Yönetmeni Serap Öcal moderatör olarak yer aldı.

CNN TÜRK Köşe Yazarı, Bilim ve Sağlık Habercisi Esra Öz moderatörlüğünde gerçekleşen, “Sağlıkta Dijital Medya Kullanımı” oturumunda Aile Hekimi ve Öğlen Öğren TV Proje Direktörü Dr. Gökhan Kara Aile hekimlerine yönelik gerçekleştirdikleri ‘Öğlen Öğren’ projesinin başarısını sayısal verilerle aktardı, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Gökçen Erdoğan ve Genel Cerrahi uzmanı Prof. Dr. Murat Aksoy ise medyada hatalı içeriklere dikkat çektiler.

Bu yıl da katılımcılar, sanatın, müziğin ve bilimin harmanlandığı zirvede unutulmaz bir deneyim yaşadılar.