Sağlık Profesyonellerinin Dergisi
24 Nisan 2018

-Ayşenur Asuman Uğur

Beslenme, diyet ve iyi yaşam denilince Türkiye’de ilk akla gelen uzmanlar arasında yer alan Dilara Koçak “Sağlıkta Kadın Liderler” sayımız için hospitalmanager Dergisi’ne konuştu. “Yiyecekler sizi değil, siz yiyecekleri kontrol edin” anlayışı ile her yaş grubundan insana aslında kendini iyi ve sağlıklı yönetebilme mesajını veren Koçak: “Yaptığınız işten keyif alın, işinizi kendinizle büyütün. Mesleğin sizden öğreneceği çok şey var ama siz de mesleğinizden çok şey öğrenin. Unutmayın ‘Oldum Dediğiniz An Bittiğiniz Andır’”dedi.

İyi yaşam, sadece sağlıklı beslenmek değil, hayatı tüm yönleriyle 360 derece ele alarak bedensel ve ruhsal iyilik hali oluşturmaktan geçiyor. “Güzel bir kadın göze, iyi bir kadın da kalbe hoş görünür” diye bir söz vardır. İşte buna kavuşabilmek için de beslenme hem bedenimizi hem de ruhsal dünyamızı sağlıklı kılan temel unsurların belki de en başında geliyor.

hospitalmanager Dergisi olarak kadın liderleri anlattığımız bu özel sayımızda Dilara Koçak “Hayatımın hiçbir alanında cinsiyetçi bir yaklaşım izlemedim” diyerek sözlerine başlıyor” ve ekliyor: “Öyle de bir davranışa da maruz kalmadım. İşinizi sevgiyle ve özveriyle yaptığınız zaman kadın veya erkek olmanızın bir önemi kalmıyor, doğru olan da bu zaten.”

Mesleğin de sizden öğreneceği çok şey var

Kariyerini sağlam bir eğitim temelinin üzerine kurmasının kariyerinde en çok önem verdiği nokta olduğunun altını çizen Dilara Koçak eğitime bakışı ve kadınlara önerilerini ise satırlara şöyle taşıyor: “45 yaşındayım ve hâlâ İstanbul Üniversitesi’nde sosyoloji eğitimime devam ediyorum. Her zaman söylerim, ‘oldum dediğin an bittiğin andır’. Yeniliklere, son araştırmalara her zaman açık oldum ve kendimi geliştirmeye devam ettim. Dinamik bir dünyada yaşıyoruz, gelişmeye açık olmazsak maalesef kalıcı olamayız. Benim önerim profesyonel olarak yaptığınız işten keyif alın, işinizi kendinizle büyütün, değişime ve gelişime hazır olun, mesleğin sizden öğreneceği çok şey var ama siz de mesleğinizden çok şey öğrenin.”

En çok hoşuma giden hayatlarında iz bırakmak

Dilara Koçak, “Diyetisyenliğin sadece diyet yaptırmak, kilo verdirip-aldırmaktan ibaret olmadığını” söylüyor ve şöyle detaylandırıyor: “Ben ve meslektaşlarım insanların sağlıklı, mutlu bir hayat sürmelerine giden yolda ilk adımı atmalarına yardımcı oluyoruz. Fazla kilolu bireylerin sağlık sorunlarının yanı sıra psikolojik olarak da yaşadığı problemler göz ardı edilemez, onların mutluluğunda ufacık bir payımın olması düşüncesi bile beni gerçekten çok mutlu ediyor. Hayatlarında bir iz bırakabilmiş olmak mesleğimde en çok hoşuma giden husus.”

“Ben geç de olsa sosyal medya içinde yer alıyorum” diyen Dilara Koçak “Biliyorsunuz, sosyal medya tüm dünyada en çok kullandığımız iletişim mecralarını barındırıyor. Elimden geldiğince ekibimle birlikte bilinçlendirme-bilgilendirme çalışmaları yapıyorum. Üzerinde çalıştığımız ve birçok insanı çok ‘mutlu’ edecek bir projemiz var, kar amacı gütmeden yürüttüğümüz bu projede doğru bilginin doğru kaynağını adresliyor olacağız. Takipte kalın derim, yakında çok güzel gelişmeler olacak” sözleriyle bazı hedeflerinden bahsediyor.

Kendimizi ihmal etmeye hakkımız yok

Dilara Koçak yoğun tempo içinde ailesine ve kendisine ne kadar zaman ayırabildiği konusunda ise şunları söyleyerek sözlerini sonlandırıyor: “Hayat dengeler üzerine kurulu, elbette çok yoğun geçen dönemlerde ailemden aldığım ufak sitemler olabiliyor ama hiçbir zaman ne kendimi ne de onları ihmal etmedim. Hayatın içinde daima en değerli olan biziz, kendimizi ihmal etmeye hakkımız yok, düzenli egzersiz yapmayı ihmal etmiyorum, dostlarıma ayırdığım zaman, çıktığım seyahatler, kendime ayırdığım en kaliteli zaman dilimini oluşturuyor; keza ailem için de öyle. Birkaç ay önce hala oldum, daha önce de kız kardeşim teyze olma mutluluğunu yaşatmıştı bana, fırsat buldukça 2 gün bile olsa ailemi ziyaret ediyorum. Bu konuda içim çok rahat.”