Sağlık Profesyonellerinin Dergisi
20 Haziran 2018

Prof. Dr. Mehmet Öz, hem mesleği ile hem de ABD’de yaptığı televizyon programları, yerel yönetim ve siyaset çalışmaları ve son olarak da Donald Trump’un kurmayları arasına girmesiyle dünya çapında tanınan bir Türk hekimi. Columbia Üniversitesi’nde cerrahi profesörü ve New York- Presbyterian Hastanesi’nde Tamamlayıcı Tıp Programını yöneten Dr. Mehmet Öz’e yöneltilen işte 10 soru ve cevapları….

1- Amerikalılara sürekli olarak iyi sağlık uygulamalarının yararları anlatılıyor, ancak her yıl daha da yağlanıyoruz. Umut var mı?
-Sharon Melnick, ABD

Bizler, hiç şüphesiz, vücutları konusunda insanlık tarihindeki en eğitimli nüfusa sahibiz. Sahip olmadığımız şey ise bunun neden önemli olduğu bilincidir. Bu olmadan motivasyonunuz olmaz ve motivasyon yoksa da zaten bir önemi kalmıyor.

2- Kalp hastalığı hala dünyanın 1 numaralı ölüm sebebi. Sizce neden böyle?
-Marvin Quianzon, Filipinler

Kalp, içimizdeki metronomumuz. Sahip olduğumuz tüm organlardan farklı olarak o her zaman mesaide. Ölüme her şeyden çok sebep olan şey ise atardamarların sertleşmesidir. Konu kalp hastalığı olduğunda yedek planımız olamaz.

3- Bugün birçok doktor iyi bir hastaya karşı tutumdan yoksun. Hastalarınıza böyle empatik yaklaşabilme becerinizi nasıl kazandınız?
-Christine Baker, ABD

İnsanlarla nasıl ilgilenileceğini hayatındaki kadınlardan öğrenirsin. Annem daima koşulsuz sevgi gösteren biriydi ve bunu hastalarımıza çok da gösterebildiğimizi sanmıyorum. Günün sonunda, gerçekten yapmanız gereken şey onların gözünün içine bakmak ve “Senin için buradayım. Bunun işe yarayacağından emin olacağım” diyebilmek.

4- Tıp öğrencilerine uzmanlık bulma konusunda en iyi tavsiyeniz nedir?
-Merih Griswold, ABD

Uzman olmak isteyen çok sayıda genç doktorumuz var. Sanırım pratisyen hekim olan daha fazla hekime ihtiyacımız var.

5- Tıp okulundayken birisinin size verdiği en iyi tavsiye neydi?
-Alicia Perry, ABD

“Pratisyenliğinizi bitirene kadar tıp fakültesinde size öğrettiğimiz şeylerin yarısının yanlış olduğu kanıtlanacak.”

6- Gelişmekte olan medikal teknolojilerden sizce hangisi gelecekte en başarılı olacak?
-Butch Boyett Jr., ABD

Genomunuza bakarak kişiye özel tedavi geliştirebilme becerimiz. Şimdi yaptığımız şey korkunç bir av tüfeği yaklaşımı. Verdiğimiz ilaçların muhtemelen en az yüzde 20’si ya size uygun değildir ya da doğru dozda değildir.

7- Kök hücre teknolojisinin gelecekteki tıbbi tedavilerde nasıl kullanılacağını hayal ediyorsunuz?
-Jared LeMoine, ABD

Bence önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bulunacak yeterli güçteki ilaçlar sayesinde Parkinson gibi bazı kronik rahatsızlıklarla baş edebileceğiz. Bu gibi rahatsızlıklar doğru hücrenin doğru yerde doğru kimyasalı salgılaması sağlanarak tedavi edilebilir.

8- Günlük diyetiniz ve fitness rejiminiz nasıldır?
-Cathy Delfino, ABD

Sabah kalktığımda yedi dakikalık bir yoga antrenmanı yapıyorum. Bir şey yapmaya başlayacağım en olası zaman yeni uyandığım andır ve bunu kısa tutmak isterim çünkü sizler gibi ben de sabah ilk yapılacak işi yerine getirmek konusunda üşengecim. Gıda olarak yemişleri severim. Onları her zaman yiyorum, taşınmaları kolay ve gün boyu tok tutuyorlar.

9- Sizce hangi ülke en verimli ve adil sağlık sistemine sahip?
-Gartman, ABD

İsviçre. Herkesin sağlık sigortası yaptırması gerekiyor. Sigortası olmayan hastalar çok daha fazla paraya mal oluyor ve çok daha kötü sonuç alıyorlar.

10- Eğer doktor olmasaydınız ne olurdunuz?
-Narendra Trivedi, ABD

7 yaşımdayken ailemle bir dondurma dükkanına gitmiştik. Sıradayken önümde 10 yaşında çocuk vardı ve babam bu küçük çocuğa “Büyüyünce ne olmak istiyorsun?” diye sordu ve çocuk, “Bilmiyorum” dedi. Babam bana döndü ve dedi ki, “İstediğin işi yap ama bu cevabı senden asla duymak istemiyorum. Her zaman bir hedefe sahip olmak istiyorum.” O dondurma dükkanında doktor olmak istediğime karar verdim. Daha sonra, lisedeyken profesyonel futbolcu olmak istediğime karar verdim. Kimin aklına gelirdi ki.