Sağlık Profesyonellerinin Dergisi
4 Kasım 2019

Liv Hospital Ulus Onkoloji Kliniği’nde kanser tedavisi farklı bir boyuta taşındı. “Yapay Zeka” uygulamalarıyla kanser tedavisinde kemoterapideki verimlilik ve tedavinin başarısının artırıldığı bildiriliyor. Liv Hospital Onkoloji Kliniği ekibi bu sistemde hem hastanın hem doktorun kazançlı ve avantajlı olduğunu belirtiyor.

Hasta da Doktor da Kazançlı Ve Avantajlı

  • Doktor hastasının kemoterapisini ya da diğer akıllı ilaç tedavileri gibi onkolojik tedavilerini birkaç tıklamayla saniyeler içerisinde otomatik olarak oluşturur. Daha sonra kontrolden geçirip onay verdikten sonra hastanın tedavisi gelecek olan tüm günleri de otomatik olarak hesaplayarak doktorun, hemşirenin ve hastanın önüne sunar. Böylece hasta ve diğer sağlık çalışanlarımız müthiş bir hız kazandır.
  • Hazırlığı yapılan tedavinin eğitim bilgileri de otomatik olarak sistem tarafından hazırlanır. Böylece hasta hangi konularda bilgi sahibi olması gerektiği konusunda da daha rahat olur.
  • Sistemin bütüncül yapısı doktor, hemşire, sekreter, robotik kemoterapi sistemi, eczaneyi tek bir ortak çember etrafında birleştirir. Ve hastalar burada tüm bu yapıların ortasındaki güvenli çemberde tedavilerini görür.
  • Hastanın gün be gün değişen özelliklerini (kilo, yan etkileri v.b) sistem otomatik olarak takip eder ve doz hesaplamalarını doktora anlık olarak sunar.

Sistem Nasıl İşliyor?

  • Dozlar hastanın yan etki ya da kilo gibi değişen bilgileriyle doktorun önüne sunulur. Doktor hastasına uygun bulduğu dozu sistem üzerinden onaylar.
  • Kemoterapi ünitesinde sorumlu hemşire sistem üzerinden hastanın uygulanması gereken dozu ekran üzerinde görür.
  • Hangi ilacın hangi dozda hazırlanması gerektiği yine sistem üzerinden kemoterapi robot ünitesine iletilir.
  • Hazırlanan ilaç kemoterapi ünitesine ulaştığında sistem ilacın bu hastanın ilacı olup olmadığının kontrolünü uygulayıcıya yapmasını söyler. Uygulayıcı hemşire bu kontrolü yapmadan hastaya ilacı uygulamaz. Dolayısıyla bu sistem ile güvenlik en üst seviyeye çıkarılmıştır.
  • Tedavi uygulanırken ya da uygulandıktan sonra gelişen bir yan etki ya da yan etki düzeyi sisteme kolayca kaydedilir. Böylece doktor bir sonraki tedavide ne yapılması gerektiğini (İlacın durdurulması, doz azaltılması v.b) sistemin desteğiyle karar verir.