Sağlık Profesyonellerinin Dergisi
10 Temmuz 2017

Tüm kanser hastalarının dünyanın neresinde olurlarsa olsun kişiselleştirilmiş kanser tedavi seçeneklerine ulaşması gerekliliği noktasından yola çıkan ve kurucuları arasında ABD’de yaşayan Selin Kurnaz ve Çağatay Çulcuoğlu’nun bulunduğu Massive Bio hızla büyüyor. Massive Bio, ABD’de konsey, kişiye özel müşteri hizmetleri ve büyük veri platformu gibi 3 ana başlıkta faaliyetlerini sürdürüyor.

2014 yılında ABD’nin New York kentinde kurulan bir biyoteknoloji girişimi olan Massive Bio, ABD ve Türkiye olmak üzere tüm dünyada bu alanda çalışmalar yürütüyor. Massive Bio’da kanser hastalarının tedavisinde nasıl bir yol haritası izlediği hakkında bilgi veren Selin Kurnaz, “Bir kanser hastasının tedavisinde kullanılan ilaçlar, kemoterapiler, sahip olduğu diğer hastalıklar ve kanseri tetikleyen genetik bulguları dikkate alarak algoritmalarımız ve 50’yi aşan bilim adamı ve doktor kadromuzla hastaların bir sonraki safhada neler yapması gerektiğinin haritasını bir rapor halinde oluşturuyoruz” diyor ve çalışmalarından şöyle bahsediyor: “Bu analizi hem hastanın doktoru hem de hastanın kendisi ile tartışıyoruz. Doktor ve hasta bir sonraki tedaviye karar verdiklerinde de onlara yardım edip o tedavinin daha ucuz olması veya hastanın Türkiye’de bulunmayan klinik çalışmalara kabul edilmesinde yardımcı oluyoruz. Teknoloji ve kendi alanında söz sahibi bilim insanlarını bir araya getirerek kanser hastalarının yaşam süresinin artırılması, süre gelen tedavi süreçlerine göre uygun genetik analizlerin belirlenmesi, klinik ve immunoterapi çalışmalarına en ekonomik şekilde ulaşması konusunda iddialıyız.”

Massive Bio’nun yaptığı bu işlemlerin bilgisayarlar üzerinden ABD’ye ulaştırılarak düzenlendiğini söyleyen Çağatay Çulcuoğlu ise şunları anlatıyor: “Böylece hastanın Amerika’ya teşhis için gitmesi gerekmiyor. Ayrıca hasta yerel dildeki, mesela; Türkçe, Arapça, Yunanca, Rusça gibi dillerdeki hastalık raporlarını İngilizce’ye çevirme gibi bir sıkıntıya girmiyor. Kısacası hastanın dil problemi olmuyor ve hastanın Amerika’daki hastalığı ile ilgili tüm raporları, tedavi sonuçlarını bir hafta gibi en kısa zamanda hastaya sunabiliyoruz.”

ABD’de konsey, kişiye özel müşteri hizmetleri, büyük veri platformu

Çağatay Çulcuoğlu, Massive Bio platformunun temel çalışma alanlarını ise şöyle özetliyor.

Tümör konseyi: “ABD’nin ünlü kanser merkezlerinde görev de alan yaklaşık 50 kişilik medikal onkologlar, radyolog ve bioinformatik bilim insanlarını bir araya getirerek hastaların vakalarına kolektif bir şekilde bakmalarını sağlıyoruz, yani büyük merkezlerdeki deneyimi birleştirerek diğer yerlere transfer ediyoruz.”

Kişiye özel müşteri hizmetleri: “Hastaya ve hastanın doktoruna klinik açıdan karar verme anlamında yardım ettikten sonra bu yardımların hastanın bulunduğu ortamda uygulanması için yardım ediyoruz. Mesela sigortadan para alınması için destek verilmesi, hastanın klinik çalışmalara yönlendirilmesi veya genetik testlerin seçilmesi gibi.”

Büyük veri platformu: “Kişiselleştirilmiş hedefe yönelik kanser tedavisi, kişinin tümörünün genetik özelliklerine göre tedavi seçiminin belirlenmesi anlamına geliyor. Meme, mide, akciğer, beyin, prostat, bağırsak kanserleri başta olmak üzere 40’ın üzerinde kanserde hedefe yönelik tedaviler başarıyla uygulanabiliyor. Hasta bilgileri, test bilgileri, tedavi haritaları ve hastadan toplanmış olan sonuç verilerine bakarak oluşturduğumuz yapay zeka tabanlı ve gerçek zamanlı büyük bir veri platformuna sahibiz.”