Sağlık Profesyonellerinin Dergisi
24 Nisan 2018

Hitachi Healthcare Türkiye Genel Müdürü Naz Balkan Gürses sağlıkta kadın liderlere yer verdiğimiz sayımızda kadınlardan ve kendisinden bahsetti. Gürses, “Kadın yöneticiler olarak doğal problem çözme yeteneğimizden dolayı çözüm odaklı olduğumuzu düşünüyorum” dedi ve ekledi: “Detayları düşünen kadınlar, detayların içinde boğulmadıkça başarılı olur.”

Türkiye’de kadınlar hemen hemen her iş alanında çalışıyorlar. Tabii bu onlara avantaj sağladığı gibi dezavantaj da sağlayabiliyor. Ama bilinen bir şey var ki; “Büyük başarıların sahipleri, küçük işleri titizlikle yapabilme sabrını gösterenler.” Sanıyoruz lider kadınlar da bu sözün hakkını veriyor.

Mesleğini sürdürürken kadın olmanın herhangi bir avantaj ya da dezavantajını yaşadı mı? Hitachi Healthcare Türkiye Genel Müdürü Naz Balkan Gürses bu sorunun cevabı ile sözlerine başlıyor: “Kadın yönetici olmak iş hayatında birçok alanda avantaj. Kadınlar detayları severler. Detayları düşünen kadınlar, detayların içinde boğulmadıkça başarılı olur. Ayrıca biz kadınların duygusal zekası da yüksektir. Bu duygusal zeka iş hayatında çalıştığımız kişileri daha iyi tanıma ve kişilerin hangi alanda başarılı olabileceklerini daha iyi değerlendirme fırsatı verir. Kadın yöneticiler olarak doğal problem çözme yeteneğimizden dolayı çözüm odaklı olduğumuzu düşünüyorum.”

Farklı pozisyonlardaki işleri de öğrenebilmeli

Naz Balkan Gürses, “20 sene içerisinde farklı alanlarda tecrübe sahibi olmak için şirkette hemen hemen her departmanda çalıştım” diyor ve bunun kariyerindeki öneminden ise şöyle bahsediyor: “Bu bana farklı pozisyonlardaki işleri öğrenme ve bu sayede iş ortamında empati yapabilme fırsatını sağladı. Beraber çalıştığınız kişiler bu anlayışı ve empatiyi önemsiyorlar, böylece doğru iletişim kurarak motivasyonu artırmış oluyorsunuz.”

Naz Balkan Gürses mesleği ile ilgili olarak en çok hoşuna giden konulara ise şu sözlerle yer veriyor: “Ben İngiltere’de İşletme okudum. Daha sonra yine mesleğim ile ilgili Amerika’da Harvard Üniversitesi’nde reklamcılık, liderlik, yönetim stratejileri üzerine dersler aldım. Bunlar benim en sevdiğim konulardı. Bugün bunların hepsini kapsayan bir işim var o yüzden çok mutluyum. İşimi ve 20 senedir çalıştığım iş arkadaşlarımı çok seviyorum. Hep beraber büyüdük. Onlar bana neşe ve enerji veriyorlar. Kişinin mesleği her ne olursa olsun çalışma hayatında başarıyı sağlayan en önemli faktör bir insanın işinde severek çalışmasıdır.”

İlerleyen dönemler için profesyonel ve sosyal hedeflerinden de bahseden Naz Balkan Gürses şunları paylaşıyor: “Önce aile firmamız olan Kurt & Kurt A.Ş. de, daha sonrasında dünya çapında kurumsal bir firma olan Hitachi Healthcare firmasında toplam 20 senedir çalışıyorum. İkisini de tecrübe etme fırsatım oldu. Hangisi daha zor derseniz aile firmasında çalışmak diyebilirim. Çok yoğun bir dönemden sonra bundan sonraki hedefim 45 yıllık bir aile firması geçmişi olan Kurt ve Kurt A.Ş.’nin Hitachi Healthcare firmasına en iyi şekilde entegrasyonunun gerçekleştiği bu süreçte geçmişten gelen değerlerini koruması için özveriyle çalışmak olacak.”

Her gün neye 5 dakika ayırıyor?

Japonların çok önem verdiği Kaizen felsefesini hayatında uygulamaya çalıştığını da söyleyen Hitachi Healthcare Türkiye Genel Müdürü Naz Balkan Gürses örnekler vererek anlatıyor: “Kaizen küçük adımlarla istikrarlı bir şekilde sürekliliği sağlayarak, başarıya ulaşmaktır. Her gün kendiniz için yapmak istediğiniz bir şeye sadece 5 dakika ayırarak başlamak gibi. Sonrasında zaten hayatınızın bir parçası oluyor. Örneğin ben her gün 5 dakikamı Japonca öğrenmek için ayırmaya özen gösteriyorum.” Yoğun tempo içinde ailesine ve kendisine yeterince zaman ayırabiliyor mu? Bu sorunun cevabı da Naz Balkan Gürses’den şöyle geliyor “Aileme zaman ayırmaya çalışıyorum. Ailem ile beraber olmak beni hem dinlendiriyor hem de eğlendiriyor. Kendime zaman ayırmaya gelince, bu kavram bana çok standart geliyor. Zaten insan çalışarak bir şeyler başardığında onun mutluluğu ve tatmini insana kendine ayıracağı zamandan çok daha fazlasını katıyor.”