Sağlık Profesyonellerinin Dergisi
21 Haziran 2017

Onkolojik hastalıkların tanı ve tedavisi konusunda butik bir tıp merkezi olarak hizmet veren Neolife 2010 yılında kuruldu. Neolife 2010 yılından bu yana sağlığı destekleyen teknoloji yatırımları çerçevesinde, yurt içi ve yurt dışında 21 şirketi bulunan, Bozlu Holding’e bağlı bir tıp merkezi olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor.

Neolife onkoloji alanında ileri teknoloji ve yetkin ekip ile ulusal ve uluslararası standartlarda tanı ve tedavi hizmeti veren referans bir merkez olma misyonu ile faaliyetlerini sürdürüyor. Bu misyon doğrultusunda radyoterapide en üst segment cihaz olarak bilinen Trubeam STX’in Türkiye’de ilk kurulduğu merkez de Neolife.

Medikal onkoloji departmanlarının ülkedeki pek çok üniversite ve büyük hastanede olmayan çok özel bir kemoterapi hazırlama ünitesine sahip olduklarını söyleyen Neolife Başhekimi Uz. Dr. Nesrin Aslan, Neolife’ın kuruluşlarının hemen akabininde ISO 9001-2008 Ulusal Kalite Belgesi’ni 2013 yılında da JCI akreditasyonunu alarak Türkiye’de JCI tarafından akredite edilen ilk tıp merkezi olma unvanına sahip olduğunu belirtiyor.

Psikoonkoloji, dans terapi ve dramaterapi uygulamaları

Yetkin ekibi ile multidisipliner tedavi yaklaşımının uygulandığı merkezde; radyoterapi ve kemoterapi tedavilerinin yanı sıra psikoonkoloji uygulamalarına ağırlık verilerek, dramaterapi ve dansterapi gibi pek çok terapi yöntemi ile hastaların tedaviye uyum sürecinin desteklendiğine de dikkat çeken Uz. Dr. Nesrin Aslan uygulamaların detayından ise şöyle bahsediyor: “Tüm bu terapi yöntemleri sonrasında, hasta-hasta yakını ve çalışanlarımızdan oluşan tiyatro grupları ile 3 yıl üst üste tiyatro oyunları sergiledik. Öte yandan, dansterapi uygulamasının sonunda ise büyük bir alışveriş merkezinde flashmob gösterisi düzenlenerek kanserde farkındalık yaratmak konusundaki çalışmalarımız devam etti. Bu uygulamaları Türkiye’de yapan gene ilk merkez Neolife.”

Sosyal sorumluluk projesi: “Bağları kuvvetlendiriyoruz”

“Bağları Kuvvetlendiriyoruz” isimli sosyal sorumluluk projesi ile kanserli ebeveyni bulunan ailelerde, aile içi iletişimin desteklenmesi konusunda İstanbul ve farklı illerde çalışmalarını devam ettiren Neolife, hasta güvenliği ve memnuniyeti odaklı verdikleri sağlık hizmetinin çıktılarını JCI standartları çerçevesinde ve anketler ile sürekli takip ediyor.

Yurt dışında da Neolife

Uz. Dr. Nesrin Aslan, tüm anlaşmalı kurumlar ve Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşması olan merkezde hastaların yüzde 20 kadarını yurt dışı hastalarının oluşturduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Komşu coğrafyadan olduğu gibi Afrika’dan (Nijer) da çok sayıda hasta alıyoruz. Çalışmalarımız sadece yurt dışından Türkiye’ye hasta getirmekle sınırlı değil. Neolife’ın Türkiye’de geldiği noktadan güç alarak yurt dışında da Neolife’lar açıldı ve açılmaya devam edecek. Şu an Romanya’da (Bükreş ve Yaş) iki merkezimizle yine onkoloji alanında benzeri bir modelle hizmet veriyoruz.”

Radyonüklid tedaviler üzerinde çalışıyoruz

Neolife Türkiye’de bulunan teknolojiler hakkında da Neolife Tıp Merkezi Başhekimi Uz. Dr. Aslan şu bilgileri veriyor: “Radyoterapi departmanında; 2 Lineer Akselaratör (Trubeam STX ve Triology), 1 üç boyutlu Brakiterapi cihazı ile tedavi yapıyoruz. Medikal onkoloji departmanımızda; kemoterapi, hormonoterapi ve immünoterapi uygulamaları yapılabiliyor. Ayrıca kadın doğum ve genel cerrahi alanında poliklinik ve anlaşmalı hastanelerimizde cerrahi hizmetleri verebiliyoruz. Radyoloji ve nükleer tıp departmanımızda tüm diagnostik modaliteler bulunmakta olup az sayıda merkezde bulunan 3 boyutlu mammografi (tomosentez) cihazı ile meme kanserlerinin çok daha küçük boyutlarda, yüksek doğrulukla ve daha az radyasyon maruziyeti ile tespit edebiliyoruz. Öte yandan, nükleer tıp departmanımızda tüm moleküler görüntüleme yöntemlerini uygulayabiliyoruz, radyonüklid tedaviler üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.”

İlk yerli kemoterapi hazırlama robotuna destek

Uz. Dr. Nesrin Aslan, kliniklerde yürütülen bilimsel çalışmaların yanında Bozlu Holding AR-GE çalışmaları içerisinde de yer alan Neolife, AR-GE çalışmaları kapsamında ilk yerli kemoterapi hazırlama robotunun geliştirilmesi konusunda iş birliği yaptıklarını da açıklıyor.

Onkolojide güncel yaklaşımlar sempozyumları devam ediyor

Uz. Dr. Nesrin Aslan; “Ayrıca her yıl ‘Onkolojide güncel yaklaşımlar’ başlığı altında bilimsel sempozyumlar düzenliyoruz” diyor ve sözlerini şöyle sonlandırıyor:
“Bu yıl ilkini İstanbul’da yaptığımız sempozyumun devamını Mayıs ayında Gürcistan, Haziran ayında da Ukrayna’da yapmayı planlıyoruz. Bu çalışmalar yıl içerisinde de devam edecek.”