Sağlık Profesyonellerinin Dergisi
21 Haziran 2022

Op. Dr. KENAN KALI
Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı

Sağlık ve inşaat sektöründeki yatırımlarıyla tanınan Gözde Grubu’nun bünyesinde İzmir Alsancak’ta hizmet veren Özel Sağlık Hastanesi, özellikle robotik cerrahi alanında dünyadaki önemli merkezler arasında yer almak için yatırımlarını sürdürüyor. Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı, hastanenin yüksek teknolojik donanımı ve deneyimli ekibiyle Türkiye’de örnek gösterilen sağlık kuruluşlarından olma hedefini ve projelerini hospitalmanager ile paylaştı.

Özellikle yüksek teknoloji gerektiren robotik ve invaziv cerrahi alanlarında uzmanlaşmış olan Özel Sağlık Hastanesi bu noktaya gelebilmek için ciddi emekler verdi ve yatırımlarda bulundu. Bununla sınırlı kalmayarak, çıtayı daima yükselttiklerini belirten Kalı sözlerine şöyle devam ediyor:

“İzmir’e ait önemli markalardan birini tekrardan sektöre kazandırdık. Sorumluluğumuzun farkındayız. Buradan tüm Türkiye ve dünyada, ülkemizin sağlık alanındaki gelişimini gösteren bir iddiayı ortaya koyuyoruz. Yalnızca İzmir ve Ege’den değil Türkiye’den ve yurtdışından hasta kabul ediyoruz.

Özel Sağlık Hastanesi, teknoloji kullanımıyla dünyada az sayıda kurumun gerçekleştirebileceği zorluk derecesi yüksek tüm ameliyatlarla, diğer tanı ve tedavi hizmetlerini gerçekleştirecek bir donanım ve kapasiteye sahip. Üroloji konusunda önemli bir merkez olabilmek için çalışmalarımızı tamamladık. Prostatta tanıdan başlayarak tedavide robotik cerrahi, lazer sistemi, Rezum sistemi gibi en ileri teknolojiyi kazandırmak için gerekli yatırımları yaptık. Prostat tedavisinde dünyada ilk 20 merkez arasına girmek istiyoruz. Özel Sağlık Hastanesi, grubumuzun 8. hastanesi. Toplamda sağlık sektöründeki istihdamımız 2 bin 500’e ve yatak kapasitemiz ise 750’ye yükseldi. İzmir’e gönül veren bir işadamı olarak yeni yatırımları sürdürmeye devam edeceğim.”

Sağlık Alanında Dev Yatırım

Kalı, toplamda 100 milyon dolarlık bir yatırımla yaşama geçirdikleri proje hakkında bizlerle şu bilgileri paylaşıyor:

“Hayalimizde İzmir’in kalbinde bir teknoloji ve sağlık üssü kurmak vardı. Çok şükür bunu da tüm ekibimizle birlikte gerçekleştirdik. Burada teknolojik donanım ve hekim deneyimi açısından A plus bir hizmet vermek istiyoruz.

Bildiğiniz gibi İzmir’den hala İstanbul’a ve yurtdışına tedavi olmak amacıyla giden hastalar var. İzmir’de gerekli donanımı bulamadığı için farklı şehirlere gitmek durumunda kalan kıymetli doktorlarımız var. Biz bu gidişe bir son vermek istedik ve Özel Sağlık Hastanesi’ni yenilenen yüzüyle İzmir’imize kazandırdık.

170 yatak kapasiteli hastanemizde 8 ameliyathane bulunuyor. İzmir, Ege ve uluslararası ülkelerdeki hastaları hastanemizde tedavi ediyoruz. Bu anlamda sağlık turizmi konusunda da kente önemli bir katkı yapmış oluyoruz. İzmir sağlık turizmi için önemli bir potansiyel barındırıyor. Sağlık turizmi konusunda da kente örnek olmak istiyoruz. Bunun için odalarımıza da ayrı bir önem vererek hastalarımızın ve hasta yakınlarının tüm konforunu düşündük. VIP odalarımızın yanı sıra 6 odalı Double King Suitimiz de bulunuyor. Özel vale ve otopark hizmetimiz ile hasta ve yakınlarını olabildiğince rahat ettiriyor, bu anlamda bir otel mantığıyla çalışıyoruz.”

Robotik Cerrahi Konusunda Deneyimli Bir Ekip

Prostat hastalıkları ve kanserinin robotik cerrahi yöntemiyle tedavisi konusunda Avrupa’da sayılı adreslerden biri olmak istediklerini dile getiren Kalı, bu nedenle hastanede robotik cerrahi konusunda deneyimi 1.000 vakanın üstünde olan bir ekip kurduklarının altını çiziyor.

Sadece teknolojik donanımın yeterli olmadığı, teknolojiyi kullanan hekimin de bu konudaki deneyimlerinin önemli olduğunu ifade eden Kalı sözlerine şöyle devam ediyor: “Özel Sağlık Hastanesi’nde çok deneyimli cerrahları ve ekibi bir araya getirerek hastalarımıza en iyi hizmeti vermeyi amaçlıyoruz. Bu deneyim, Türkiye’deki en önemli serilerden biri olarak ön plana çıkıyor. Literatüre göre deneyim her zaman başarılı sonuç alma konusunda başarılı bir etken. Bu yüzden robotik cerrahi ekibimiz Birleşik Krallık ve Avrupa ülkelerinde konferanslar veren, eğitim alan ve sonrasında tecrübelerini Türkiye’de hastalarımızla buluşturan hekimlerimizden oluşmaktadır.”

“Daha azıyla yetinmemiz mümkün değil”

Robotik Cerrahiyi tercih etme sebeplerine de değinen Kalı, şu bilgilere yer veriyor:

“Robotik cerrahi, minimal kesi ile uygulanan bir yöntemdir. Da Vinci ile gerçekleştirilen cerrahi işlemler, ‘robot yardımlı cerrahi’ olarak da tanımlanmaktadır.

Robotik cerrahi sistemlerinin dünyadaki en gelişmiş örneği olan Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi, üç boyutlu görüntü teknolojisi yanında, dar cerrahi alanlarda ileri hareket kabiliyeti ve hassasiyeti sağlamaktadır. Açık ameliyata nazaran çok daha kısa sürede iyileşme sağlayan Da Vinci; Üroloji başta olmak üzere Genel Cerrahi, Jinekoloji, Kulak Burun Boğaz, Kalp ve Damar Cerrahisi, Göğüs Cerrahisi ve Pediatrik Cerrahi alanlarında kullanılmaktadır. Robotik Cerrahi Sisteminde kullanılan enstrümanlar cerrahın el bilek hareketlerini tamamı ile taklit eder ve 540 derece dönebilen özellikleri ile laparoskopik cerrahi ile gerçekleştirilmesi zor ve hatta bazen imkansız cerrahileri bile kapalı yöntem ile yapılabilir hale getirir. Bu enstrümanlar sayesinde cerrah, kendi eliyle ulaşamayacağı dar alanlarda rahatlıkla çalışabilmektedir. Üç boyutlu ve 16 kat büyütülerek elde edilen gerçek görüntü sayesinde özellikle kanser hastalarında tümörün hassasiyetle temizlenebilmesine olanak sağlanmaktadır.

Ayrıca ameliyatın kapalı yöntem ile uygulanmasından dolayı daha küçük kesi yapılmakta ve hastalara daha az yara izi ile kozmetik avantaj da sağlamaktadır. Yapılan kesilerin her biri 1 cm’den küçük olmasından dolayı hasta çok daha kısa sürede iyileşmekte ve kısa sürede ayağa kalkarak sosyal ve daha da önemlisi aile yaşamına dönmektedir. Minimal kesi olmasından dolayı ameliyat sonrası ağrı ve enfeksiyon riski de ciddi derecede azalmaktadır.”

Kalı, tüm bu avantajları sıraladıktan sonra, hastalarına daima en iyi sağlık hizmetlerini sunmayı ilke edindiklerini belirterek sözlerini şöyle noktalıyor: “Bu ilkemiz gereği, güncel teknolojilerden daha azıyla yetinmemiz mümkün değil. Hastalarımızın iyiliği için bu alandaki yatırımlarımızı daima sürdüreceğiz.”