Sağlık Profesyonellerinin Dergisi
20 Haziran 2018

2025 yılına kadar dünyada 3 milyar kişinin yaşamını iyileştiren bir şirket olma hedefiyle ilerleyen ve sağlık alanında yatırımlar yapmaya devam eden Philips, kardiyoloji ve kalp sağlığına yönelik teknolojiler de geliştiriyor. Philips’in, kardiyoloji ve kalp sağlığını sadece görüntüleme sistemleri ile bağdaştırmanın ötesinde hangi alanlarda hizmet verdiğinden bahseden Philips Türkiye Ürün Müdürü Gülşah Türkoğlu, “Health continuum yaklaşımı çerçevesinde sağlıklı yaşamdan başlayarak, önlem alma, teşhis, tedavi ve evde bakıma kadar tüm süreçte insanların yanlarında oluyor” diyor.

Görüntü kılavuzlu tedavinin geleceği

Pazarın geleceğini 5 temel eğilimin şekillendirdiğini söyleyen Gülşah Türkoğlu bu eğilimleri şöyle sıralıyor ve anlatıyor:
“Etkin maliyetle kaliteli bakım, kompleks prosedürler için artan talep, hastaneler arasında artan rekabet, sağlık tesislerinin konsolidasyonu ve ölçüm odaklı sonuçlar. Philips ise, 60 yılı aşkın süredir minimal invaziv olarak da adlandırılan görüntü kılavuzlu tedavi pazarında yer alıyor ve bu pazarda global liderliğini sürdüren firmalardan biri olmaya devam ediyor. Spectranetics, Volcano gibi şirketleri kendi bünyesine katmaya devam ederken ana faaliyet alanlarından anjiyografi sistemlerinde ise yeni kapılar açmayı sürdürüyor.”

Yeni nesil anjiyografi platformu Azurion

Philips’in yeni nesil anjiyografi platformu Azurion gelişim süreci hakkında bilgiler veren Gülşah Türkoğlu şu bilgileri paylaşıyor:
“400’den fazla kişiden oluşan bir grup bilim adamı, mühendis, tasarımcı, ürün uzmanı tarafından dünya çapında onlarca hekim ile işbirliği içerisinde 7 yıl süren yoğun bir çalışma ile geliştirildi ve 20 pilot bölgede hekimler ile test edildikten sonra geçtiğimiz sene piyasaya sürüldü.”

Bu yeni nesil anjiyografi platformu ile hedeflenen hakkında ise Gülşah Türkoğlu şu bilgileri veriyor:
“Azurion, anjiyografi laboratuvarında verimlilik optimizasyonunu ve hastalar için yüksek kaliteli teşhis ve tedaviyi tek bir çatı altında birleştiriyor. Yüksek güvenlik standartlarına sahip bu platform, hekimler ve hastalar için ultra düşük radyasyon dozuyla yüksek görüntü kalitesi sunarken, tedavinin daha verimli, daha uygun, daha kişisel hale getirilmesi ve toplam bakım maliyetinin düşürülmesi için hekime ve kuruma destek sağlıyor.”

Üst düzey teşhis ve tedavi için ciddi oranda klinik fikir sağlandığını belirten Gülşah Türkoğlu cihaz hakkında bilgi vermeye şöyle devam ediyor:
“Yeni nesil 12 inç özgün dedektör teknolojisi ile kardiyak çalışmalarda daha geniş bir görüş alanı ile yüksek kaliteli görüntü elde edilmesini sağlıyor. İşlem odasında yer alan büyük ekran monitor Flex- Vision Pro ile monitörizasyona ve hasta masası yanında konumlanan dokunmatik ekran TSM Pro ile işlem ve kontrol odası arasındaki kontrol faaliyetlerine Azurion ile yeni nesil işlevsellikler kazandırılmış durumda. Bu işlevsellikler ile hekimlerin ve sağlık personelinin işlem odası ve kontrol odası arası hareket sıklığı, olası enfeksiyon riskleri azalırken zaman kaybının da önüne geçilmiş oluyor. Parallel- Working ile aynı anda farklı görevler yerine getirilebilirken, prosedürler arasında kesintisiz geçiş yapma esnekliği sağlanıyor. Procedure- Cards, hekimlerin farklı girişimsel uygulamalar için rutin görevler ve prosedürlerde kişisel tercihlerini önceden programlamalarına olanak tanıyarak, zaman tasarrufu ve hazırlık aşamasında oluşabilecek hataların en aza indirilmesini sağlıyor. Hastanede farklı prosedürler için oluşturulan kontrol listeleri sisteme yüklenebiliyor ve böylece prosedür tutarlılığının korunmasına katkı sağlanıyor. FlexSpot ile kontrol odasından tek bir klavye ve mouse ile tüm aplikasyonlar üzerinde tam erişim ve kontrol sağlanabiliyor. Zero Dose Positioning özelliği ile cihazın konumuna dair geometrisel değişikliklerde floroskopi kullanmadan görüntüleme sağlanabiliyor. Dynamic Coronary Roadmap, iFR Roadmap, StentBoost Live, EchoNavigator, HeartNavigator, EP Navigator gibi Philips’in inovasyonunu yaptığı birçok uygulama PCI, TAVI, SHD ve EP çalışmalarında tedavi planlaması ve canlı görüntü kılavuzluğu için Azurion ile klinik iş akışını desteklemeye devam ediyor.”

Philips anjiyografi sistemleri ile dünya ve Türkiye’de lider firmalardan biri olduğunun da altını çizen Philips Türkiye Ürün Müdürü Gülşah Türkoğlu sözlerini şöyle sonlandırıyor:
“Geçtiğimiz sene özellikle birçok üniversite hastanesinin ve özel hastane zincirinin tercihi olan Philips anjiyografi sistemleri, Azurion platformu ile şimdiden Türkiye’nin birçok seçkin sağlık kurumunda yer alarak kullanıcı bağlılığını arttırıyor.”