Sağlık Profesyonellerinin Dergisi
24 Nisan 2018

hospitalmanager Dergisi Kadın Liderler sayısı için açıklamalarda bulunan GSK Tüketici Sağlığı Genel Müdürü Sevgin İşlekel, “İnsan ilişkilerini ön planda tutmak benim görüşüme göre bir yöneticinin birinci önceliği olmalıdır” diyor ve ekliyor: “İş hayatı tüm dünyada erkeklerin domine ettiği bir alan ancak bu kadar rekabetçi ve agresif ortamda kadın sağ duyusu ve hassasiyetinin kattığı çok önemli değerler var.”

Reçetesiz ürünlerin denenmesi ve ruhsatlandırılması için düzenleyici yetkililerin koyduğu kurallar çok katı. Tüketicilere yararlı olmak, pazara erişim hızını artırmak ve tüketicilerin değer verdiği ürünler oluşturmak için bilimin kullanıldığı alanlardan biri tüketici sağlığı. Bu alanda yöneticilik yapan Türkiye’nin önemli kadın liderleri arasında gelen GSK Tüketici Sağlığı Genel Müdürü Sevgin İşlekel, “Sektör ayrımı gözetmeksizin kadın yönetici olmanın çeşitli zorlukları tabii ki var” diyerek sözlerine başlıyor ve sürdürüyor: “İş hayatı tüm dünyada erkeklerin domine ettiği bir alan ancak bu kadar rekabetçi ve agresif ortamda kadın sağ duyusu ve hassasiyetinin kattığı çok önemli değerler var. Ben de bir kadın bakış açısı ile yöneticilik yaparak yıllardır kabul görmenin mutluluğunu ve avantajlarını yaşıyorum.”

İnsan ilişkilerini önde tutmak gerekir

Kariyerini oluştururken özellikle nelere önem verdiğinden bahseden Sevgin İşlekel insan ilişkilerine vurgu yapıyor ve şunları öneriyor: “İnsan ilişkilerini ön planda tutmak benim görüşüme göre bir yöneticinin birinci önceliği olmalıdır. Bu anlamda birlikte çalıştığım insanlarla pozitif bir iletişim içinde olmayı ve görüşlerini yakından dinlemeyi her zaman için ön planda tutmuşumdur. Kadın yöneticilerin zayıf olduğu yanlış fikrinin aksine kadın olduklarını hiç unutmadan, bu özelliklerini kendilerine has kuvvetli bir yönleri haline getirmelerini önerebilirim.”

Zıtlıklar sınırları zorlamaya yardımcı oluyor

Sevgin İşlekel, “Sağlık sektörü düşünüldüğünde akla ilk aşamada hem koruma amaçlı katı kurallar hem de idealist bir insani yaklaşım gelir” diyor ve kendisini mutlu eden yönü hakkında ise şunları söylüyor: “Bu iki zıt olmaya aday açının bir sektörde bulunmasını özellikle sınırlarımı zorlamak anlamında cazip buluyorum. Her gün işimi yaparken insan sağlığına katkıda bulunduğum bir alanda olmak beni çok mutlu ediyor.”

Bundan sonrası için profesyonel ve sosyal hedefleri hakkında ise İşlekel şunları söylüyor: “Profesyonel anlamda GSK tüketici sağlığı şirketini daha ileriye taşımak öncelikli hedefim olmakla beraber birlikte çalıştığım genç, dinamik ve çok başarılı takım arkadaşlarımı geliştirmek, aralarından sıyrılan başarılı kadın yöneticileri desteklemek beni en motive eden konular. Bunun dışında şirket olarak her geçen gün daha fazla oranda sosyal sorumluluk projelerinde yer almak istiyorum.”

Başarı aile ortamından geçiyor

Yoğun temposu içinde ailesine ve kendisine yeterince zaman ayırabiliyor mu? Sevgin İşlekel, “Zaman zaman işimdeki yoğun tempo nedeniyle önceliklerin değiştiği bir gerçek ancak, bir denge sağlamaya çalışıyorum yıllardır” diyor ve şöyle anlatıyor: “Profesyonel anlamda başarılı olmak için aile, bir insanın olmazsa olmazıdır. Aile ortamında mutluluk ve huzur, kariyer gelişimini tartışmasız beraberinde getirecektir. Ayrıca profesyonel alandaki zihinsel yorgunluğunu kişinin aile ortamındaki pozitif enerji ile dengelemesinin zihinsel anlamdaki sağlığına büyük katkıda bulunduğu da bilinen bir gerçektir. Bunlardan dolayı aileme, dostlarıma vakit ayırmak her zaman için göz önünde bulundurduğum bir konudur.”