Sağlık Profesyonellerinin Dergisi
19 Haziran 2019

1984 yılında tıbbi sektörde faaliyet göstermek üzere elektronik mühendisleri tarafından kurulan Meditel, radyoloji, kardiyoloji, radyoterapi ve IT teknolojileri alanlarında faaliyet gösteriyor, cihaz ve hizmet satışı yapıyor. Kalp hastalıklarının teşhis ve tedavisi için piyasaya sunduğu yenilikçi ürünleriyle 30’a yakın uluslararası üreticinin ürünlerini Türkiye’ye tek yetkili distribütör olarak getiriyor.

100’ün üzerinde çalışanı ile İstanbul merkez olmak üzere, Ankara’da da satış ve servis büroları ile faaliyetlerini sürdüren Meditel’in, Anadolu’daki müşterilerine daha iyi ve hızlı hizmet verebilmek için 15’in üzerinde merkezde Türkiye’nin genelini kapsayacak şekilde home-ofis düzeninde de teknik servis hizmet ağı bulunuyor. Radyoloji, kardiyoloji, radyoterapi ve IT teknolojileri alanlarında faaliyet gösteren firma, kalp hastalıklarının teşhis ve tedavisinde kullanılan ürünleriyle, 30’a yakın uluslararası üreticinin ürünlerini Türkiye’ye tek yetkili distribütör olarak getiriyor. Meditel Yönetim Kurulu Üyesi Can Çelik sözlerine “Son yıllarda Sağlık Bakanlığı’mız önderliği ve yatırımları, özel sektörün de önemli girişimleriyle birlikte nitelikli sağlık merkezi sayısında artışlar olduğunu görüyoruz” diyerek başlıyor ve tabloyu şöyle çiziyor:
“Tıbbi cihaz pazarındaki kıyasıya rekabet sayesinde düşen ürün fiyatları ile özellikle son teknoloji tıbbi cihaz yatırımları hızla devam ediyor. Sayıları hala gelişmiş batı ülkeleri seviyesine ulaşmamış olsa da ekokardiyografi, koroner anjiyografi gibi cihazlar ülkemizin her şehrinde erişilebilir durumdadır. Bu aşamada daha çok üzerinde durulmaya başlanan konu ise ürün tedariği değil kesintisiz ve kaliteli sağlık hizmeti sunumudur. İş yoğunluğunu paylaşan ve 7/24 kesintisiz hizmet vererek birbirini yedekleyen alt yapıların oluşturulması, üst düzey yazılımlar ve fonksiyonların kullanılır hale gelmesi gibi faktörlerin üzerinde artık daha fazla duruluyor.”

SUT fiyatları mükemmeliyet merkezlerinin önünde engel

Türkiye’de kalp hastalıkları ve bu hastalıkların teşhis ve tedavisine yönelik yapılanlarla ilgili bilgi veren Can Çelik öncelikle kalp hastalıkları gibi girişimsel müdahalesi önemli tecrübe ve ekip çalışması isteyen branşlarda mükemmeliyet merkezleri oluşturma çabalarını yakından takip etmenin kendilerine gurur verdiğini söylüyor ve sorunlardan da şöyle bahsediyor:
“Tabii bu tür çalışmalar maalesef haksız rekabetle de karşı karşıya kalabiliyor. Kalite temelli olmayan, ve döviz bazında 4 kat artan maliyetlere rağmen pozitif yönde değişmeyen SUT fiyatlandırması mükemmeliyet merkezlerinin önünde ciddi bir engel teşkil ediyor. Bu durum pratikte deneyimli ve yeterli sayıda insan kaynağı sağlanamamasına, cihazların bakımlarının gecikmesine veya hiç yapılmamasına ve kaliteli sarf malzemeye ulaşamamaya sebep oluyor. Tüm bu zorluklara ve bütçe kısıtlarına rağmen başta canla başla hizmet eden sağlık personeli olmak üzere, tüm sağlık yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkürü borç biliyoruz.”

30’a yakın üretici ürünlerinde tek distribütör

Kalp hastalıklarının teşhis ve tedavisi için piyasaya sunduğu yenilikçi ürünlerden de bahseden Çelik, “Firmamız tıbbi teşhis ve tedavi amaçlı olarak 30’a yakın uluslararası üreticinin ürünlerini Türkiye’ye tek yetkili distribütör olarak getiriyor” diyor ve ürün ve kullanım sahalarından ise şöyle bahsediyor:
“Firmamız yaklaşık 35 yıllık geçmişiyle kardiyoloji alanında önemli işler başarmış ve 90’lı yıllarda Boston Scientific firması sarfları, alanının en iyisi eski adıyla Vingmed firmasının System 5 ekokardiyografi cihazlarını Türkiye pazarına tanıttı. Sonrasında üretici firmaların ülkemiz pazarına direkt girmesi ile sarf ve ekokardiyografi ürünleri satışı sona erdi. Bugün x-ışınlı görüntüleme cihazları ve radyoterapi cihazları satışı, servisi ve hizmet alımları alanlarında 120 kişiyi aşan ve Türkiye’nin dört bir yanına ulaşan kadrosu ile hizmet veriyor.

Temsil ettiğimiz firmaların başlıcası 1994 yılından bu yana gururla tek yetkili distribütörlüğünü yaptığımız alanında birçok ilke imza atan 1875 yılında kurulmuş Japon Shimadzu firmasıdır. Shimadzu, köklü Japon firmalarında gördüğümüz şirket kültürü ile, uzun yıllar boyunca az sayıda arıza ve yüksek uptime oranları sağlayarak toplam sahip olma maliyetlerini en aza indiren x-ışınlı görüntüleme sistemleri üretiyor. Biz, Meditel Sağlık Grubu olarak, ülkemizde birçok hastanede kurulmuş olan Shimadzu marka 60’ın üzerinde BT, yüzlerce dijital röntgen sistemi, mobil C-kollu cihazlar, yüzlerce ultrason ve 50’nin üzerinde anjiyografi cihazı ile devlet hastanelerinde, üniversitelerde ve özel sektörde hizmet veriyoruz. Ürünlerimiz, uluslararası pazar araştırma kuruluşları tarafından yüksek kalite ve sağlamlık sebebiyle yıllardır en iyi ürün ödüllerini arka arkaya topluyor. Türkiye’de ilk Shimadzu anjiyografi sistemleri tarafımızca 90’lı yılların ortalarında kurulup uzun yıllar soluksuz hizmet verdi. Dinamik yapıda olan sektörümüzde teknolojinin hızlı gelişimi ve adaptasyonu ile her geçen yıl kaliteden ödün vermeden yeni modeller ve teknolojiler hizmete sunuldu. Biz de Meditel Sağlık Grubu olarak 50’nin üzerinde anjiyografi cihazı kurulumu ile Türkiye’de kardiyoloji alanında önder firmalardan biri haline geldik.”

5. nesli temsil eden cihazların özellikleri

Bu yıl piyasaya çıkan üst düzey Trinias Unity Smart model flat panel dedektörlü (FPD) cihazlarımız, FPD’li anjiyografi cihazlarımızın son 10 yılda geliştirilmiş olan 5. neslini temsil ettiğine de dikkat çeken Can Çelik cihaz özelliklerinden ise şöyle bahsediyor: “Her geçen yıl ve model ile cihazlarımız en düşük dozda en yüksek kalitede görüntüyü elde etmek üzere gelişme gösteriyor. Trinias Unity Smart modeli 16 bit kontrast rezolüsyonunda çok hassas bir dedektör ile birlikte gerçek zamanlı obje tanımlama algoritmaları birleştirilerek granüler gürültüyü oldukça azaltmakta ve düşük dozda mükemmel görüntülere ulaşıyor. Acil durumlar için tasarlanmış yazılım ve donanımları sayesinde kapalı durumdayken işleme hazır hale gelme süresi ise sadece 2 dakika. Bu durum kalp krizi, beyin kanamaları ve inme gibi acil vakalarda hayat kurtarabiliyor. Patentli birçok teknolojisi sayesinde piyasada benzersiz bir deneyim sunuyor. Shimadzu anjiyografi cihazlarında çok geniş bir ürün gamına da sahip. 8 inç, 12 inç, 16 inç flat panel dedektörler ile kardiyak, genel amaçlı ve periferik amaçlı olarak dizayn edilmiş yer veya tavan monteli çok yüksek hareket kabiliyetine sahip modeller sunuluyor. Tüm bu kabiliyetlerle birlikte 3D iş istasyonu, cone beam CT, 3D/2D imaj füzyonu gibi ileri seviye yazılımları sisteme tam entegre olarak sunuyor. Uzun yılların verdiği deneyimle hazırlanan Türkiye paketi içerisinde DA/DSA/RSM DSA gibi birçok fonksiyon ücretsiz yer alırken bazı seçilmiş fonksiyonlar da ihtiyaç duyan hastaneler için opsiyonel olarak cihaz alırken veya kurulum sonrasında eklenebiliyor.”