Sağlık Profesyonellerinin Dergisi
20 Aralık 2017

Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerin Sağlık Yönetimi bölümü öğrencileri Ankara’da Sağlık Yönetimi Zirvesinde buluştu. 1250 öğrencinin katıldığı zirveyi Sağlık, İnovasyon ve Organizasyon Derneği, hospitalmanager dergisi ve Global Health Conferences işbirliği ile gerçekleştirdi.

Ülkemizde sağlık sektörünün hızlı gelişimi sektörde nitelikli yönetici açığını da beraberinde getirdi. Birçok devlet ve vakıf üniversitesinde akademik faaliyet gösteren Sağlık Yönetimi bölümlerinden mezun olan gençler gelişen sağlık sektörü içinde yerlerini almak istiyorlar. Bu ihtiyaca dikkat çekmek üzere bu Zirve’yi düzenleme kararı alan SİODER’in başkanı Osman Özkan “Bizler sağlık yönetimi bölümlerinden mezun oluyoruz ancak mezuniyet sonrası sağlık sistemi ya da sektörü içinde kendimize yer bulmakta zorlanıyoruz. Oysa bizlere bürokraside, belediyelerde, hastanelerde, ilaç firmalarında, tıbbi sarf ve ilaç firmalarında ihtiyaç var. Bu kesimlerin bizleri öncelikle değerlendirmelerini bekliyoruz. Hepimiz üniversitede kalıp öğretim üyesi olamayacağımıza göre sağlığın farklı segmentlerinde bizden faydalanılması gerekiyor.”

Zirve’ye ev sahipliği yapan diğer kuruluş Global Health Conferences ve hospitalmanager dergisi genel müdürü Yavuz Engiz de zirveye beklenenden çok daha fazla ilgi olduğunu belirtti ve MEB Şura Salonunun 1250 genç sağlık yöneticisi adayı ve sağlık sektörünün lider kişi ve kuruluşlarının katılımı ile muhteşem bir gün yaşadığını belirtti.

Zirvede Hacettepe, Ankara, Başkent ve Gazi Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümü Başkanları panel başkanlığı yaparken, özel hastanelerden, tıbbi cihaz, ilaç ve sigorta kuruluşlarından yöneticiler panelist olarak konuşmalar gerçekleştirdi. Meslek mensuplarının farklı alanlarda çalışabilmesi adına gerekli liderlik becerilerinin ve ülke sağlık sisteminin lider sağlık yöneticilerine duyduğu ihtiyacın önemi belirtilerek, öğrencilerin bu noktada yapması gerekenler tartışıldı.

Zirve’nin kapanışında yapılan ödül töreninde öğrencilerin oyları ile ödüle layık görülen sağlık yöneticilerine ödülleri takdim edildi. Yrd. Doç. Dr. Ali YILMAZ Yılın Sağlık Yönetimi Akademisyeni ödülüne, Prof. Dr. Melih BULUT Sağlık Yönetiminde Yaşam Boyu Başarı ödülüne, Oğuz ENGİZ Yılın Lider Sağlık Yöneticisi ödülüne, Dr. Üstün EZER Yılın Lider Vakıf Hastanesi Yöneticisi ödülüne, Dr. Mete HÜSEMOĞLU Yılın Lider İlaç Sektörü Yöneticisi ödülüne, A. Baki İTEZ Yılın Lider Sigorta Sektörü Yöneticisi ödülüne Yelda ULU COLİN Yılın Lider Medikal Sektör Yöneticisi ödülüne Prof. Dr. E. Tümer ÇORAPÇIOĞLU Yılın Lider Tıp Mensubu ödülüne, Fethi YAŞAR Sağlığa En Fazla Katkı Yapan Belediye Başkanı ödülüne, Murat ÇEÇEN Yılın Sağlık Girişimcisi ödülüne, A. Vahap DOĞAN Yılın Kamu-Özel Ortaklığı Yöneticisi ödülüne, Prof. Dr. Hasan Hüseyin YILDIRIM Yılın Kamu Yöneticisi ödülüne layık görülmüştür.

Etkinlikten Kareler